Sosyal medya hesaplarımızı hemen takip edin.
Sohbet Girişi
* Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz.
Kategoriler
Sizin İçin
Popüler Yazılar

Yüzde 25 Kira Sözleşmesi Bitenler Ne Yapabilir?

Yüzde 25 Kira Sözleşmesi Bitenler Ne Yapabilir?
Yüzde 25 Kira Sözleşmesi Bitenler Ne Yapabilir?

Değerli kullanıcılarımızın son 2 yıldır süren ve birçok tepkiye yol açan %25 Kira Artışının Son Bulması 1 Temmuz itibariyle son bulmaktadır. Ev sahiplerinin Temmuz 2024 den sonrası için yapacakları zamlar tüketici enflasyonuna göre belirleyecek olması bizlere nasıl bir seyir olacağını akıllara getirmektedir.

Son yıllarda önünü alıp giden zamlar bir yana enflasyonun artışı konutlardaki kira ücretlerini bi nebze durdurmak için başlatılan yüzde 25’lik artış sınırı 1 Temmuz’dan itibaren son buluyor. 2 yıla yakındır süren uygulamanın ardından kısacası eskiye dönülerek kira artışın da enflasyon oranları baz alınacaktır.

2024 TEMMUZ KİRA ZAMLARI TEKRAR TÜFE’YE GÖRE OLACAK

Mayıs ayında medya aracılığı ile açıklanan senelik enflasyonun zirve yaparak yüzde 75 seviyesine çıkması sonrasında hükümet yetkililerince enflasyonun düşüş eğilimine gireceği söylemlerini duymuştuk. 2 senedir kontratı yenileme döneminde geçerli olan uygulamanın devam etmeyeceği bildirilmişti. 1 Temmuz itibariyle sona erecek uygulamanın ardından kira zamları tekrar tüketici enflasyonuna göre belirlenecek.

2024 KONUT KİRA ZAM DÖNEMİ TEMMUZ ÖNCESİ OLANLARA ARTIŞ YAPILAMAYACAK

Tüketici enflasyonu (TÜFE) ön planda tutularak yapılacak kira artmaları ev sahibi TÜFE sınırının üzerinde bir artış yapamayacak ve zam dönemi temmuz öncesi olanlardan da bu yıl için yeni artış talep edilemeyecektir.

2024 TEMMUZDA KİRACI ZAM ORANI NE OLACAK?

TÜFE’nin dikkate alınmasıyla kira artış oranı, 12 aylık ortalama enflasyona göre belirlenecek. Böylece ev sahipleriyle kiracılar, zam belirleme aşamasında 12 aylık ortalama enflasyonu baz alacak.

Temmuz ayının kira artış oranı TÜİK’in açıklayacağı haziran ayının enflasyon rakamları ile belli olacak. Ayrıca Haziran ayına ait enflasyon toplamlarının sonuçları 3 Temmuz 2024 Çarşamba günü saat 10.00’da açıklanması bekleniyor.

2024 HAZİRANDA KİRA ZAM BEDELİ VE ORANI NE KADARDI?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), haziran ayı enflasyon rakamlarını bizlere duyurduğunda yüzde 25’lik sınırı olan 12 aylık ortalama enflasyon oranına göre konutlarda kira artış oranı da yüzde 62,51 olması bekleniyordu.

Tevfik Şişman 586

İlk yorum yazan siz olun.

Cevap bırakın
Gerekli alanlar işaretlenmiştir. *

© 2024 Tüm hakları saklıdır. SohbetBudur.Com